Logopeediline avatud tunni eristamine w w. Logopeedilise tunni “Helide eristamine – kokkuvõte
Sektsioonid: kõneteraapia
Tunni eesmärk. Kujundada võime eristada kõrva ja häälduse järgi häälikuid [w], [g] eraldiseisvana, silpides, sõnades, lausetes ja tekstides.
Ülesanded.
Paranduslik ja hariv.
1. Moodustage ettekujutus häälikute [w], [g] tekkemehhanismist.
2. Korrake helide [w], [g] võrdlusomadusi.
3. Arenda liialdatud lugemise ja hääldusega kirjutamise oskust.
Parandus-arendav.
1. Kujundada foneemilise analüüsi ja sünteesi oskust.
2. Parandada artikulatsiooni motoorikat.
3. Edendada foneemilise kuulmise arengut.
Paranduslik ja hariv.
1. Kasvatada õpilases positiivset suhtumist logopeedilistesse tundidesse.
2. Aidake kaasa enesekontrolli oskuse kujunemisele.
Varustus:
- silpide tabel,
- peegel,
- helide [w], [g] võrdlusomaduste võrdlustabel.
Tunni etapid | Ülesande tüübid | Logopeedi tegevused | Õpilaste tegevused | Milliseid ülesandeid ülesannete täitmisel lahendati |
Aja organiseerimine | Harjutus "Lõpmatuse ahel". | Tervitused; õpilase psühholoogiline meeleolu eelseisvaks õppetegevuseks. | Sõnade valik vastavalt mängureeglitele:
Zhu juurde – juurde umbes t – t opo R – R uk a – a tähestik t... |
Foneemilise analüüsi arendamine, õpilase tähelepanu koondamine õppeülesannete täitmisele. |
- Moodustage kirjasõnast sõnade ahel, nii et iga järgnev sõna algaks eelmise sõna viimase häälikuga. | ||||
Teadmiste ja oskuste uuendamine | Liigestusvõimlemine. | Juhendaja abi: artikulatsiooniharjutuste korrektseks sooritamiseks. | Liigestusvõimlemise harjutuste sooritamine: “ Maalikunstnik”, “Seene”, “maitsev moos”, “Tass” (visuaalne juhtimine peegli abil). | Artikulatoorsete motoorsete oskuste arendamine. |
Helide [w], [g] artikulatsiooni ja omaduste täpsustamine. | Helide artikulatsiooni selgitus (visuaalse juhtimise abil) Häälte [w], [g] hääldamisel on huuled ümarad, “tassi” kujul olev keel tõstetakse ülemiste esihammasteni, väljahingatav õhk liigub keele keskelt, aga hääldades heli [g], "häälmootor töötab" ja heli hääldamisel [w ] - "vaikne". |
Helide võrdlevad omadused (kombamisaistingute ja tabeli põhjal)
Helid [w], [w] on kaashäälikud ja alati kindlad, kuid heli [w] on heliline ja heli [w] on kurt. |
Puutetundlikkuse, foneemilise taju arendamine. | |
Häälikute eristamine [w], [g] isoleeritult, silpides | Fizminutka "Cryptor" | - Kuulake ja "krüpteerige" helide ja silpide ahelat. heli [g] – paigal jooksmine ("Runner"), heli [w] - üks hüpe paigale (“Pall”). |
Ülesande täitmine füüsilised minutid "Cryptor". |
Foneemilise kuulmise arendamine, emotsionaalse ja lihaspinge eemaldamine. |
Töö silpidega. Harjutus "Tulnuka vestlus" |
Juhendaja abi: selge artikulatsiooni jaoks rääkimise ja kirjutamise ajal (koos kommentaariga). | Ülepaisutatud hääldusega silpide lugemine ja kirjutamine “võõrkeeles”. | Liialdatud lugemise ja kirjutamise oskuse kinnistamine hääldusega. | |
Sõrmede võimlemine | Harjutused "Loss", "Lill", "Kits". | Kontrolliabi: selgeks artikulatsiooniks häälduse ajal, võimlemisliigutuste õigeks sooritamiseks. | Harjutuste sooritamine hääldusega. | Peenmotoorika arendamine, kõne koordineerimine liikumisega. |
Häälikute [w], [g] eristamine sõnades, lausetes | Harjutus “Silbid on kadunud” (pallimäng). | - viskan palli sulle ja ütlen sõna alguse (esimene silp), sina tagastad palli ja lisad silbi zhi või shea et sellest saaks sõna. | see ... (zhi) - see ja u ... (zhi) - u ja aga ... (zhi) - aga ja väike ... (shi) - väike sh maad ... (shi) - maad sh stri ... (zhi) - stri ja pliiats ... (shi) - pliiats sh |
Foneemilise taju arendamine; sõna lõpus kõlava kaashääliku uimastamise jälgimine. |
Harjutus "Salvesta sõnad kirjaplangist" | - Täitke puuduvad tähed ja parandage Dunno vead (Ja määrige leib võiga. Panin selga hägused labakindad. Babu? kas praadige pannil kala). |
Ülesande täitmine (iseseisvalt); enesetesti näidis; vigade kallal töötama. | Foneemilise kuulmise arendamine, enesekontrolli oskuse kujunemine. | |
Õppetunni kokkuvõte | Peegeldus | - Mida sa tunnis õppisid? Esitage helide [w], [g] võrdlev kirjeldus. Mis teile tunnis kõige rohkem meeldis? Milliste ülesannetega saite kõige paremini hakkama ja miks? |
Helid [w], [w] on kaashäälikud ja alati kindlad, kuid heli [w] on heliline ja heli [w] on kurt.
(vastused küsimustele) |
Võimaluse kujundamine hinnata koos logopeediga oma tegevuse tulemusi, mõista õppetegevuse edu / ebaõnnestumise põhjuseid. |
Kodutöö (helide [w], [g] eristamine tekstis) |
Harjutus "Vihm on möödas" | Lühiülevaade kodutöö edenemisest, võimalikest raskustest selle täitmisel. | Kodutööde salvestamine, küsimused selle täitmise edenemise kohta. | Foneemilise kuulmise arendamine (häälikute [w], [g] eristamine teksti materjalil). |
Svetlana Skipina
Õppetund helide eristamise kohta [Ж] - [Ш]
Teema: « Helide eristamine w - w» .
Sihtmärk: õppige kõrva järgi eristama kõlab sh-zh(silpides, sõnades, tekstis); asukoht kõla ühesõnaga(parandamine); tähelepanu ja mälu arendamine; nimisõnade mitmuse moodustamine.
1. Korraldamise hetk.
Mis aastaaeg praegu on? (sügis). Milliseid hooaegu sa veel tead? (talv, kevad, suvi). Milliseid sügiskuusid sa tead? (laste vastused).
2. Liigestusvõimlemine.
Nüüd treenime teie huuli ja keelt.
Harjutused "Naeratus - bagel", "Tara - aken", "Maitsev moos", "Karikas".
3. Mäng "Pildid sassis".
Ma tõin teile pilte kõlab Zh ja Sh aga nad läksid segamini. Palun aidake mul pilte õigesti paigutada.
F - mardikas, siil, suusad, tammetõru, kärnkonn, lipp.
Sh - kass, hobune, vanaisa, tass, müts, rull, konn.
Räägi, kuidas hani susiseb. - Shhh.
Kuidas mardikas sumiseb? - W-w-w.
4. Funktsioon kõlab Sh - Zh.
Rääkige heli Sh. Kus on keel, kuidas on huuled ja hambad? (Laste artikulatsiooni kirjeldus heli) . Milline heli Sh? (Heli Sh – kaashäälik, alati kõva, kurt, susisev).
Miks konsonant? (seal on barjäär).
Miks see raske on? (hääldatakse rangelt).
Pange käsi kõri juurde ja tehke kindlaks, kas see on hääl või kurt.
Mida sa oskad öelda heli Zh?
-Heli Zh - kaashäälik, alati kõva, kõlav, susisev.
Miks konsonant? (seal on barjäär).
Miks see raske on? (hääldatakse rangelt).
Hea. Räägi nüüd, mis on sama kõlab W ja F, mis vahet on. (Kui me ütleme kõlab W ja F, keel seisab "tass"ülemiste hammaste taga on hambad lähestikku, huuled ümarad; kõlab Sh ja Zh - kaashäälikud, raske, susiseb, aga heli Zh - häälestatud, heli Sh - kurt.
5. Mäng "Ütle vastupidist".
Lapsed hääldavad silpe selgelt.
a) Azh - tuhk
b) tuhk - shi - juba - zhi
tuhk - ta - juba - sama
tuhk - sha - juba - zha
tuhk - sho - juba - zho
tuhk - shu - juba - zhu
c) shi-shi-shi - zhi-zhi-zhi
ta-ta-ta - sama-sama-sama
sha-sha-sha - zh-zh-zh
sho-sho-sho - jo-jo-jo
shu-shu-shu - zhu-zhu-zhu
d) ela – õmble
elu - õmblemine
jube - nali
haletsema - nalja tegema
elas - õmbles
sööt - triip
Mõista tundmatute sõnade tähendusi (sööt, triip).
6. Mäng "Üks on palju"
Pange tähele, et sõna lõpus heli Zh hääldatakse, nagu Sh, kuid kirjutatud Zh).
Nuga - noad
Swift - swifts
Põrand - põrandad
7. Sõnade hääldus koos kõlab Sh - Zh.
Kus sa kuuled heli Sh? On sõnas heli Sh? (asukoha määramine kõla ühesõnaga) .
Sõnad: lipp, riided, kohev, tahm, Dasha, päike, kõht, ahne, kirjutamine.
8. Dünaamiline paus. Mäng "Kuidas läheb?"
Kuidas läheb?
Nagu nii! (näita pöidlaid üles)
Kas sa ujud?
Nagu nii! (käte ujumise imitatsioon)
Kuidas sa jooksed?
Nagu nii! (jalgu trampima)
Kas sa vaatad kaugusesse?
Nagu nii! (pane sõrmed silmadele) binokkel).
Kas ootate lõunat?
Nagu nii! (toeta põske rusikaga).
Kas sa jälgid?
Nagu nii! (vehitab kätega).
Kas sa magad hommikul?
Nagu nii! (mõlemad käed põskede all).
Kas sa teed nalja?
-… (lööma punnis põski).
9. Loo lugemine "Kass ja siil".
Lapsed tõid metsast koju siili. Siil jooksis mööda tuba ringi. Kass nägi teda, heitis põrandale pikali ja vaatas. Järsku kass hüppas ja tsapis siili käpaga. Siil peitis kiiresti pea ja pakkus oma teravaid nõelu kassile. Kass torkas käppa ja läks nurka. Kass istus seal kaua, aga ei vaadanud siilile otsa.
Küsimused tekstile:
1) Kelle lapsed metsast tõid?
2) Kes nägi siili?
3).Mida kass tegi?
4) Kuidas siil end kaitses?
Teksti uuesti lugemine ja ümberjutustamine.
Milliseid mõistatusi saab tekstiga sobitada? Mõistatuste lahendamine.
Pehmed käpad ja käppades - kriimud. (kass).
Nõelad lebasid – lamasid, aga jooksid laua alla minema. (siil).
10. Alumine rida õppetunnid.
Millest me täna rääkisime, millest helid? (umbes kõlab W ja F) . Mille poolest need on sarnased ja mille poolest erinevad? (laste vastused). Mida me tegime? (Vaadates pilte kõlab W ja F, mänginud mänge "Ütle vastupidist", "Üks on palju", "Kuidas läheb?"; määras koha kõla sõnades, mõistatas mõistatusi ja luges lugu "Kass ja siil".
Teema: "W" - "W" eristamine sõnades
Teemad:
- Parandus - "Eristus "F" - "W" sõnades"
- Grammatika - "Kaashäälikud" Zh "-" Sh ", ZhI, SHI kirjutamise reegel
- Leksikaalne - "Riided"
Eesmärgid:
- Arendada oskust eristada sõnades häälikuid "Ж" - "Ш".
- Arendada foneemilise analüüsi ja sünteesi oskust erineva helistruktuuriga sõnade materjalil
- Aktiveerige teemasõnastik teemal "Riided"
- Arendada ruumilist orientatsiooni
- Arendada peenmotoorikat
Varustus: ainepildid, "püramiidid" heli iseloomustamiseks, helijoonlauad, riistad, tähed, vihikud, pastakad.
Tunniplaan
I. Organisatsioonimoment
II. Põhiosa
1. Harjutused ruumilise orientatsiooni arendamiseks
2. Harjutused sõnades levinud konsonanthääliku esiletoomiseks
3. Tunni teema ja eesmärgi kommunikatsioon
4. Helide tunnuste kordamine
5. Harjutus häälikute "Ж", "Ш" esinemise määramiseks sõnades
6. Harjutus häälikute "Ж", "Ш" koha määramiseks sõnades
7. Ordinaalhääliku analüüsi arendamine
8. Kombineeritud harjutus peenmotoorika arendamiseks ja kvantitatiivne helianalüüs
9. Sõna "riided" skeemi koostamine
10. Sõnade "parem", "vasak", "vahel" tähenduse täpsustamine
11. Fizminutka psühho-võimlemise elementidega
12. Mäng "Leia tähti"
13. Silpide lugemine koos ruumilise orientatsiooni samaaegse arendamisega
14. Mäng "Ära eksi"
15. Sõnade kopeerimine vihikusse
III. Õppetunni kokkuvõte
Tunni edenemine
Märkmed |
||
Tere kutid. Mul on väga hea meel teid tunnis näha. Täna tunnis teeme |
||
Põhiosa |
Õpilastele esitatakse nurkades asuvate piltidega slaid. |
|
Harjutus sõnades levinud kaashääliku esiletõstmiseks |
Heli " JA» Heli " W» |
|
Tunni teema ja eesmärgi esitlus Õigesti. Meie tunni teema on “Kõlab “Zh” - “Sh”. Õpime neid helisid sõnades eristama. |
Helid "_ JA_» - «_ W _» |
|
Helide tunnuste kordamine Ш - kaashäälik, kurt, alati kõva |
Igal õpilasel on kolm püramiidi, millel on neli külge. Püramiidide esikülgedel on kujutatud:
Õpilased pööravad püramiide soovitud näoga. Seega iseloomustavad nad helisid "_ JA_» - «_ W _» |
|
Silpide lugemine käte tõstmise ajal. zha shu shi zha sho zhi zhu |
slaid silpidega |
|
| ||
Harjutus helide olemasolu määramiseks "_ JA __» - «_ W __" sõnadega: lusikas, pirn, maikellukesed, ajakiri, kool, loik, pall, tass, Zhenya, Dasha |
Õpilased, kes on kuulnud häält sõnas "_ W __ "voldi käed palli kujul kokku (ühendage sõrmeotsad). Kui sõnas on heli" JA" kujutage mardikat: suruge sõrmed rusikasse, nimetis- ja väikesed sõrmed laiali |
|
Harjutus helide koha määramiseks piltide nimedes: auto, nuga, mardikas, |
||
Ordinaalhääliku analüüsi arendamine |
Õpilased näitavad vastust heliribade abil. |
|
Harjutus käte peenmotoorika arendamiseks Kokad Määrake sõnades helide arv Pange oma paremale peopesale nii palju herneid, kui palju on sõnades hääli: |
Õpilased panevad käed hernestega anumatesse, teevad taigna sõtkumisel käte tööd imiteerivaid liigutusi ja hääldavad teksti. |
|
Mõistatuse arvamine. Sõnaskeemi paika panemine |
Õpilased panevad häälikumärkide abil sõna skeemi |
|
Fizminutka Kus sa oled olnud? |
||
Mäng "Arva ära, kus tähed on?" Lugege saadud silpe. ZhI, SHI kirjutamise reegli kinnitamine |
Õpilased nimetavad objekti, mille taha antud täht nende arvates peidus on. |
|
Mäng "Ära eksi" |
Sõnad: |
|
Sõnade kopeerimine vihikusse |
||
Õppetunni kokkuvõte |
Teema:"Häälikute [Ж] - [[Ш] eristamine sõnades, lausetes."
Sihtmärk:õppida eristama häälikuid [F] - [W] sõnades, lausetes.
Ülesanded:
Parandusõpe:
1. Õppige eristama sõnades ja lausetes häälikuid [w] ja [w].
2. Arendage oskust esile tõsta sõnu häälikutega [g] ja [w].
3. Parandage zhi - shi kirjutamise reegel.
4. Õppige võrdlema sõnu-paronüüme tähenduses ja kõlas, õigekirjas.
5. Õppige töötama moondunud lausetega.
6. Õppige skeemide järgi lauseid koostama.
Parandust arendav:
1. arendada, rikastada ja täiustada sõnastikku.
2. Arendama ja aktiveerima artikulatsiooniaparaadi motoorseid oskusi.
3. Arendage käte peenmotoorikat.
4. Arenda visuaalset taju, mälu, tähelepanu, mõtlemist.
Hariduslik:
1. Arendage oskust oma tegude üle mõelda, teostada
otsuseid etteantud reeglite järgi.
2. Kasvatage enesekontrolli.
3. Kujundada mängu käigus emotsionaalne fookus ühise positiivse tulemuse saavutamisele.
4. Moodustada motivatsiooni õppetegevuseks.
Varustus: peeglid, kuused, jõulumänguasjad, arvuti.
Kursuse edenemine.
Aja organiseerimine.
Kõneterapeut: Siit tuleb jälle kelluke.
Õppetund algab.
Seisa sirgelt, tõmba üles...
Ja nad naeratasid üksteisele.
II. Sissejuhatus tunni teemasse.
Kõneterapeut: Ja nüüd istub maha see, kes nimetab sõnu häälikutega [Ж] ja [Ш].
(laste vastused)
Kõneterapeut: Istuge sirgelt, asetage käed lauale, jalad peaksid puudutama põrandat.
Liigestusvõimlemine.
Kõneterapeut: Nüüd võta peeglid, teeme artikulatsiooniharjutusi.
(Lapsed sooritavad harjutust "Tara", "Toru")
Sõrmede võimlemine.
Kõneterapeut: Nüüd teeme harjutusi "Pall", "Lipp".
(Lapsed käivad harjutuste sooritamiseks logopeedi järel).
Töötage luuletuste kallal.
Kõneterapeut: Nüüd loeme luuletust. Mis kõlab luuletuses kõige sagedamini?
Kärnkonn pakkus kärnkonnale
Maitsev murakamoosi.
Blackberry? - ta küsis -
Noh, siis võib-olla söö!
Lapsed: Heli [Ж].
Kõneterapeut: Pöörake tähelepanu sellele, milliseid kirjavahemärke siin leidub?
Lapsed: Küsimärk, hüüumärk, punkt, kriips.
Kõneterapeut: Lugege luuletust, ärge unustage märke.
(Lapsed loevad)
Kõneterapeut: Nüüd loeme teist luuletust. Mis kõlab luuletuses kõige sagedamini?
Kolm väikest hiirt
Öövaikuses nad kahisevad,
Kui äkki kuuleb kassi,
Nad kahisevad vaiksemalt.
Lapsed: Helid].
(Lapsed loevad)
Kõneterapeut: Poisid, kes teist arvas, milliste helide kallal me täna töötame?
Lapsed: Töötame helide [Ж] ja [Ш] kallal.
Töötage tunni teemaga.
Kõneterapeut: Täna tegeleme helidega [Ж] - [Ш]. Tänase tunni teema: "Häälikute eristamine [Ж] - [Ш]".
Kõneterapeut: Avage vihikud, võtke pliiatsid, kirjutage üles tunni kuupäev ja teema.
(Lapsed kirjutavad numbri ja teema vihikusse.)
Kõneterapeut: Meile tulid külla meie vanad sõbrad. Need on päkapikud ZhIK ja CHIC. Nad tõid meile palju erinevaid ülesandeid. Kindlasti tegeleme nendega.
Ütle nüüd, mis on nime ZhIK esimene heli?
Lapsed: Heli [Ж].
Kõneterapeut:Ütle nüüd, mis on nime CHIC esimene heli?
Lapsed: Heli [Sh].
Kõneterapeut: Iseloomustame heli [Ж].
Lapsed: Heli [Ж] on kindel heliline kaashäälik.
Kõneterapeut: Iseloomustame heli [Ш].
Lapsed: Heli [Ш] on kindel kurtide kaashäälik.
Kõneterapeut: Mis on helidel [Ж-Ш] ühist?
Lapsed: Need helid on kaashäälikud ja alati kindlad.
Kõneterapeut: Kuidas helid [Ж-Ш] erinevad?
Lapsed: Heli [Ж] on heliline ja heli [Ш] on kurt.
Kõneterapeut: Mis täht tähistab heli [Ж]?
Lapsed: Heli [Ж] tähistatakse tähel tähega “ЖЭ”.
Kõneterapeut: Mis täht tähistab heli [Sh]?
Lapsed: Heli [Ш] tähistatakse tähel tähega "ША".
Kõneterapeut: Meie päkapikud tahavad meiega mängu mängida "Häälega kurt." Ma ütlen teile sõnad ja kui kuulete [Ж] - plaksutage käsi ja kui kuulete heli [Ш] - sulgege oma kõrvad. Ole valmis, alusta...
Kõneterapeut: Sa said selle ülesandega hästi hakkama ja nüüd on veel üks test. Kes ütleb, mis puhkus varsti tuleb?
Lapsed: Uus aasta!
Kõneterapeut:Õigesti! Aastavahetusel on tavaks ehtida jõulupuu. Aitame Zhikul ja Shikil kuuske ehtida. Me riputame mänguasjad heliga [Ж] Zhiku jõulupuule ja heliga [Ш] Shika jõulupuule.
Mäng "Ehita jõulupuu".
(Lapsed võtavad mänguasjad kotist välja ja riputavad jõulukuuse külge.)
Kõneterapeut: HEAD KAASLASED!
Ja siin on veel üks ülesanne. "Helid, tähed helista – kogu sõna.
Peate nimetama esimesed helid (ekraanile ilmuvad tähed), tegema sõna. Tee sõnaga lause.
Lapsed: Müts - [Ш], täht "Sha"
Ananass – [A], täht "A"
Kaelkirjak - [F], täht "Zhe"
Herilased – [O], täht "O"
Kraana - [K], täht "Ka"
SHAZHOK
Laps astus esimese sammu.
Töö eespool PARONÜÜMID.
Kõneterapeut: Poisid, kuulake hoolikalt lauseid ja leidke sõnad, mis erinevad ainult ühe heli poolest.
Sashal on punane PALL.
Mishal on kõrge palavik.
Lapsed: SHAR-ZHAR
Kõneterapeut:
Lapsed:
Heli järgi. Sõnas SHAR - [W] ja sõnas ZHAR - [F].
Kirjutades. Sõnas SHAR täht "SHA" ja sõnas ZHAR täht "ZhE".
Väärtuse järgi. Pall on... Kuumus on...
Kõneterapeut:
Küülikul on pikad kõrvad.
Uzhi elavad rohus.
Lapsed: KÕRVAD
Kõneterapeut: HEAD KAASLASED! Õigesti! Kas oskate öelda, mille poolest need sõnad üksteisest erinevad?
Lapsed:
Heli järgi. Sõnas EARS - [W] ja sõnas UZHI - [F]
Kirjutades. Sõnas EARS täht "SHA", sõnas UZHI täht "ZhE".
Väärtuse järgi. KÕRVAD on... UZHI on...
Kõneterapeut: See on õige poisid!
Sõnu, mis on kõlalt sarnased, kuid tähenduselt erinevad, nimetatakse paronüümideks. Korda.
Lapsed: PARONÜÜMID.
Kõneterapeut: Nüüd kirjutame need sõnad vihikusse.
(Pöörake tähelepanu märkmiku sobivusele, positsioonile ...)
Kirjutame sõnad üles ja tõmbame alla tähed "sha" ja "zhe". Millist pliiatsit me vajame?
Lapsed: Sinine pliiats, sest need helid on alati kindlad.
Fizminutka.
Kõneterapeut: Nüüd mängime mängu Üks on palju. Ma nimetan objekte ainsuses ja teid mitmuses.
(Lapsed ütlevad sõnu mitmuses)
Kõneterapeut: Kes arvas ära, miks mõned silbid on punasega esile tõstetud? Räägi mulle, millist õigekirja te siin kohtasite?
Lapsed: Punane on ohtlik. Sa võid teha vea.
ZHI-SHI kirjutage I tähega.
Kõneterapeut: Poisid, teeme teiega kaartidel olevaid ülesandeid. Igaüks valib endale ülesande (ühe kolmest) ja proovib seda täita.
Teeme koostööd ZhI ja SHI-ga.
1. tase:
Yo .. k, .. r, ..shka, kuv..n, pi .., ..t
2. tase:
Nat's.. ..woot chi.. ja stri... .
3. tase:
Maša ja Miša kapis olid hiired.
Laadija silmade jaoks
Kõneterapeut: Hästi tehtud! Vaata, päkapikud on meile mõistatusi koostanud. Kuid need mõistatused pole lihtsad, päkapikud kodeerisid neisse terveid lauseid. Vaatame diagramme ja teeme neile lauseid (Esimesel diagrammil: Maša, kraana, pirn. Teisel skeemil: vanaema, pallid, sokid).
Lapsed: Masha peseb pirni.
Vanaema koob sokke.
Vanaema koob mitmevärvilisest lõngast sokke.
Kõneterapeut: Kirjutame need laused vihikusse. Ja minge tahvlile ...
(Töö tahvlil ja vihikutes).
Tõmba tähed sinise pliiatsiga alla.
Hästi tehtud! Poisid, ZhIK ja SHIK tegid kodutööd, tegid ettepanekuid. Vaadake, kas nad said õigesti aru.
Sall pani Ženja villasesse kappi.
Parandame vead.
Lapsed: Ženja pani villase salli kappi.
Kõneterapeut: Nahkkotis oli reisija.
Lapsed: Reisija käes oli nahast kott.
Kõneterapeut: Hästi tehtud poisid, tegite suurepärast tööd.
Aga jälle uus test. Lauseid tuleb koostada sõnade ja piltide abil. Kes proovib seda teha? (Antud on sõnad: Shura, kogutud ja. Pildid: murakas, karusmari.
Lapsed: Shura korjas murakaid ja karusmarju.
Kõneterapeut:
Lapsed: Shura - [W], murakas - [F], karusmari - [F].
Kõneterapeut: Teeme järgmise lause (Antud on sõnad: tark, jooksev, eest. Pildid: varss, hobune).
Lapsed: Krapsakas varss jookseb hobusele järele.
Kõneterapeut: Nimetage sõnu häälikutega [Ж] ja [Ш].
Lapsed: Krapsakas - [Sh], varss - [F], jookseb - [F], hobuse taga - [Sh].
Õppetunni kokkuvõte.
Poisid, oleme täna teinud palju ülesandeid. Käpikud on teie tööga rahul.
Ütle mulle, kas sulle meeldis tegevus?
Mis sulle kõige rohkem meeldis?
Millised ülesanded olid rasked?
Kuidas tunnete end klassist lahkudes?
Logopeedilise tunni metoodiline arendus
pealsusisevate helide eristamine
Teema: Helide eristamine Sh - Zh
Eesmärgid:
Korrigeeriv – arendav: Kindlustada võime eristada helisid Sh - Zh kõrva järgi, silpides, sõnades, lausetes, tekstis. Täpsustage helide omadusi. Arendada oskust seostada helisid Sh - Zh tähtedega Zh ja Sh; sõnade heli-tähe analüüs. Rikastage sõnavara. Arendada suupraktikat, näolihaseid, operatiiv- ja kuulmismälu, tähelepanu, loogilist mõtlemist, üld- ja peenmotoorikat.
Paranduslik ja õpetlik: harjutada sõnade valimist antud hääliku jaoks kindlas asendis; häälikuid iseloomustavate mõistete kinnistamiseks: kurt - hääleline kaashäälik, alati kõva konsonant.
Parandust arendav: kinnistada oskust eristada helisid [Ш] - [Ж] kõrva järgi, silpides, sõnades, lausetes. Rikastage sõnavara. Arendada kuulmismälu, tähelepanu, loogilist mõtlemist, üld- ja peenmotoorikat.
Paranduslik ja õpetlik: luua positiivset psühho-emotsionaalset meeleolu, aidata kaasa alarühmatöö kogemuste omandamisele. Arendage oskust oma tegevusi planeerida ja kontrollida.
Varustus: piktogrammid, üksikud peeglid, pildid, mis kujutavad palli, kaelkirjakut; helide profiilid Sh ja Zh; kellad; teemapildid, mille sõnades on häälikud Ш ja Ж; sõnaskeemid; silpide tabel; visuaalne materjal mängule "Neljas lisa"; kaardid tähtedega Ш ja Ж; kaardid "Paranduskatse", perfokaardid.
Tunni edenemine:
1. Korraldamise hetk.
Tere! Poisid, täna on meie tunnis külalised, öelge tere. Nad tulid vaatama, kuidas meil läheb. Et meie tund oleks huvitav ja kasulik, peame kõvasti tööd tegema. Istu maha.
Ja muidugi selleks, et meil oleks hea tuju. Igal inimesel on ju erinev tuju: imeline, halb, vastik, murelik, pilvitu, päikeseline, kurb, kohutav jne. Ja vaatame pilte ja määrame poiste meeleolu. (Lapsed räägivad välja). Pildistad selle näoilmega, mis sobib kõige paremini sinu praeguse tujuga. Vaadake neid pilte (logopeed näitab lastele pilte erinevatest emotsioonidest). Milliseid tundeid need näod väljendavad? (Range ja vihane, ärritunud ja kurb, emotsioonideta, rõõmsameelne ja rõõmus). Näoharjutuste tegemine peegli ees.
Tulge, poisid, teeme seda nii hea tujuga.
sha - shu - sho - shu
zhu - zhu - zhu - zho
shi - shi - zhi - zhi
shi - shi - zhi - zhi
3.Tunni teema sõnum.
Kas oskate arvata, mis on meie tunni teema? Täna õpime eristama helisid ja tähti Sh - Zh
4 Helide võrdlus artikulatsiooni järgi.
Nad võtsid peeglid. Hääldame heli /sh/, /zh/.
Millises asendis huuled?(avatud, ümardatud ja ette sirutatud)
Kuidas hambad?(lähemal, nende vahel on tühimik)
Kus Keeleots? (ülal, kuputatud keel)
Püüdkem heli peopesaga kinni. Milline õhujoa? (soe, pikk, nõrk)
Miks nõrk? (õhujuga läbib barjääri)
Kui on barjäär, siis on see heli täishäälik või kaashäälik?
Kas häälikud on häälduses sarnased?
Järeldus: neid helisid hääldatakse takistuse abil. Mis need helid siis on? (konsonandid)
Need helid on alati kindlad.
Või äkki on need pehmed vene keel keel - ei, ainult rasked)
Aga kuidas need helid erinevad? (käsi kõri peal)
Järeldus: w - kurt, w - häälekas (kurk väriseb, sidemed töötavad)
Need helid on seotud helilisusega - kurtus.
Esitage heli täielik kirjeldus.
/sh/ - kaashäälik, kõva, kurt. /zh/ - konsonant, kindel, kõlav.
Poisid, kuidas madu susiseb? (Shhhh). Mis heli sa kuuled? Sh.
(Tahvlile on riputatud heliprofiil Ш, selle kõrval on läbikriipsutatud kelluke)
5. Helide omadused.
Mis on Sh heli? (konsonant, kurt, alati kõva; kirjalikult tähistatakse seda tähega Ш). Kuidas täht W välja näeb? (hargil, pintslil).
Mis on J heli? (kaashäälik, heliline, alati kindel, kirjalikult tähistatakse seda tähega Zh). Kuidas näeb välja täht Z? (mardika peal).
Helid Sh - Zh on seotud, alati kindlad.
6. Liigestusvõimlemine.
kass lakub piima
maitsev moos
Võtke nina keelega välja.
väike tara
Toru (vaheldumine)
7.Foneetiline laadimine.
Kuidas kimalane sumiseb? [noh - hästi - hästi ...]
Kuidas madu susiseb? [w - w - w ...]
8. Foneemilise kuulmise arendamine. Mäng "Võtke kaart"
Poisid, kuulake sõnu, tõstke täht Sh või Zh, kui kuulete sõnas heli Sh või Zh.
Kõnematerjal: kärnkonn, mardikas, kasukas, tammetõrud, pirn, kuus, kabe, munakollane, relv, onn, käbi, kaelkirjak.
9.Parandustest(kaarditöö)
Tõmmake W-täht alla ühe joonega, täht W kahe joonega:
ZHSHMZSSSHCHZHUHTSSHSMSHCHTH
chshzschsshmishchzhtsshpshmshchh
nende
10. Töö häälikute sh ja eristamise kallaljasilbi tasemel.
Mäng "Heli mosaiik" Kuidas me helisid visualiseerime? W ja F? (W -, F -).
Nüüd kutsun ma silpe ja sina reastute kelladega " heliriba". Olenevalt sellest, millist heli te kuulete.
Shi, zho, ush, läks, oota, šokk, naine, sama.
- AGA Nüüd vaatame, milline joonis sul on. (). Paari kontroll. Üks laps loeb ja teine helistab kella, kui see kõlab.
11. Mäng "Neljas lisa"
Visuaalne materjal on üles pandud tahvlile:
Kann, kass, hobune, mardikas;
Tammetõru, tass, mardikas, kaelkirjak.
Õpilastel palutakse puuduv pilt üles leida.
12. Sh - Zh eristamine sõnades.
Lastele antakse 5 teemapilti.
Poisid, valige need pildid, mille sõnades on helid Sh - Zh
13. Fizminutka (laulule "Kui sulle meeldib").
Sha, sha - sha (plaksutab).
Kui sulle meeldib, siis tee seda:
Zha - zha, zha (plaksutab).
Kui sulle meeldib, siis tee seda:
Zhu - zhu, shu - shu (plaksutab, plaksutab).
Kui sulle meeldib, siis tee seda:
Sho - sho - sho, jo - jo (hüpped, kükid).
Kui sulle meeldib, siis tee seda:
Jo - jo, sho - sho - sho (kükid, hüpped).
14.Jooksurajad.
(Iga õpilase ees on riba, millele on märgitud teed, ülemise tee algus on märgitud kollasega, alumine pruuniga).
Logopeed: Kui kuulete sõnas, mida ma hääldan, häält [Ш], joonistage pruun ring, kui heli [Ж] on kollane ring.
(Sõnad: 1-pliiats, 2-lumepall, 3-raud, 4-sall, 5-lipp, 6-müts, 7-püksid, 8-sõber, 9-krae, 10-berezhok).
15 . Töö mõistatustega Sõnade häälikuline analüüs.
Lendab üles nagu kerge aur.
Tema nimi on õhk ... (Pall)
Ta on pikk ja täpiline
Pika-pika kaelaga.
Ja ta sööb lehti
Puu lehed. (Kaelkirjak)
(Lastele näidatakse pilte, millel on kujutatud mõistatuste vastuseid – pall, kaelkirjak).
Mis on nende sõnade esimene heli? Sh - Zh.
Lapsed koostavad nende sõnade jaoks sobiva skeemi.
KAELkirjak
16. Töötage ettepanekutega.
Poisid, tehke nendest oletussõnadest laused: pall, kaelkirjak.
(Ema ostis mulle suure punase õhupalli. Kaelkirjak elab Aafrikas.)
17. Töötage tekstiga perfokaartidel.
(Lastele jagatakse tekstiga perfokaardid).
Tekst on teie ees. Täitke sõnades puuduvad tähed W või W.
18. Mäng "Kuula-helista"
Kuulake teksti, nimetage sõnad heliga "sh", "g".
Väike Ženja on viieaastane. Vanaema ostis talle karu. Karu oli plüüs, suur, pehme. Ženjal oli käru. Ženja paneb karu kärusse ja veeretab.
19. Mäng "Asenda heli"
Ma ütlen sõna ühe heliga ja vastuseks viskate mulle palli ja ütlete teise heliga sõna.
Asendage sõnades heli "Sh" heliga "Zh".
Pall, fmbles, sall, Lusha.
Asendage heli "Zh" heliga "Sh".
Elada, tahma, määrib.
20. Tunni tulemus.
Olete täna kõvasti tööd teinud. Kõik ülesanded said täidetud. Hästi tehtud!
Kas teie tuju on muutunud? Mis see nüüd on?